Navnaděni negativní reakcí české kritiky, vypravili jsme se s Táňou na nový film režiséra Rolanda Emmericha Anonymous, který na pozadí boje o nástupnictví po Alžbětě I. pohrává si s otázkou autorství díla Williama Shakespeara.
A rovnou musím říci, že jsme zažili úžasnou podívanou s důmyslnou zápletkou a výtečnými hereckými výkony. Že jsme viděli fascinující vyobrazení tudorovského Londýna, plného smyslnosti, žárlivosti a intrik v nevšedním příběhu o víře v sílu slova.
Jistě, jak mnozí upozorňují, našlo by se zde hodně dějepisných nesrovnalostí, chyb, ba i schválností. Nebývá však výsadou všech vypravěčů, včetně Shakespeara samotného, zacházet s historií do značné míry benevolentně?
Ostatně, hned v úvodu filmu nás klasický shakespearovský herec Derek Jacobi upozorní, že se jedná jen o divadlo, zdání a zábavu, za níž na konci spadne opona.
Spekulace o tom, kdo je opravdu autorem díla připisovaného Williamu Shakespearovi, se táhnou staletími a podklady pro ně nejsou neprůkazné.
Podle oficiálních životopisců například strávil Shakespeare v Londýně dvacet let života. Neexistuje ale jediný záznam, že by jej někdo v té době vůbec viděl či s ním reálně komunikoval.
Shakespeare nežil v zaostalé zemi, ale v Anglii za vlády Alžběty I., což je doba, ze které se zachovalo několik milionů dokumentů. Po faktech o největším literárním géniovi světa se pídily tři generace vědců. Našli stohy záznamů o všech velkých i malých básnících té doby a dokonce objevili i několik zapomenutých. O tom největším z nich se dochovaly jen tři desítky drobných odkazů. Žádný z nich ho nepopisuje jako herce nebo spisovatele.
Nedochovaly se také žádné rukopisy psané jeho vlastní rukou. Dokonce ani črty, pasáže, poznámky, denní záznam nebo jediný dopis.
Známe jen jeho poslední vůli, v níž není ani zmínka o básních, hrách, rukopisech, literárních právech nebo osobních spisech. Jen soupis majetku. Klasická závět nevzdělaného a podle všeho negramotného kupce šestnáctého století.
Už Mark Twain ve své knize Je Shakespeare mrtev? k tomu kdysi poznamenal:
"A také každý ví či může dokázat, že Shakespeare ze Stratfordu napsal za celý svůj život jedinou báseň. Ta je autentická. Tu opravdu napsal - což je fakt, jenž stojí mimo diskusi. Napsal ji celou a napsal ji celou ze své vlastní hlavy. Přikázal, aby toto umělecké dílo bylo vyryto na jeho náhrobní kámen, a uposlechli ho. Tam přetrvává dodnes. A tady je:
Příteli dobrý, chraň se, pro Ježíše Krista,
vykopat prach zde uložený:
Požehnán buď ten, kdo ušetří tento kámen,
a proklet budiž ten, kdo pohne mými kostmi."
"Tak toto je poslední prohlášení muže, jenž napsal Othella a Macbetha? Jak tragické," říká ve své práci Shakespearovy letopisy John Underwood.
A tak dále a podobně.
Oč méně je důkazů o vlastní existenci Shakespeara - dramatika, o to více nacházíme hypotéz o jeho pravé totožnosti.
Tvůrci filmu Anonymous sáhli po poměrně uznávané tzv. Oxfordské teorii, která považuje za původce slavných her 17. hraběte z Oxfordu, Edwarda de Vere, neboť, mimo jiné, jeho život do značné míry souzní s různými situacemi popsanými v Shakespearových hrách.
Možná to bylo tak, možná jinak.
Možná se autoři filmu mýlí, ale mýlí se oslnivě.
Jarda
Tak jsme film se Zuzkou minulý týden shlédli. Přiznávám, že do půlky se mi postavy trochu pletly. Teprve po půlce jsem se začal chytat. Film ale hodnotím jako zajímavý.
OdpovědětVymazatA jestli se autoři filmu mýlili? Myslím, že je to jedno. Lid chce být klamán.