Z tohoto důvodu, vážení Řevové, dovoluji si nyní předložit vaší ctěné pozornosti dvě kardinální otázky:
Co je to vlastně za ducha a proč je chlupatý?
Nejprve si připomeňme příběh, s jehož fragmentem jsme se mohli již seznámit na webových stránkách stejnojmenné hospůdky.
Je to děsivá historie o podivné bytosti, známé v pražských hampejzech předminulého století jako Chlupáč od Ježurů.
Je to děsivá historie o podivné bytosti, známé v pražských hampejzech předminulého století jako Chlupáč od Ježurů.
Hostinec U Ježurů, podnik nevalné pověsti, nacházel se v Konviktské ulici v domě číslo 952 (tam, kde je dnes Euro Orient Bar) a patřil k vykřičeným místům opravdu nízké kategorie.
A právě jedna z tamních pracovnic, slečna přezdívaná Jíkavec, stala se první obětí žlutě chlupaté obludy, která prý vypadala jako ohromný mužský s vousy až do pasu. Jedné noci vyrazil náhle dotyčný duch ze tmy dvorku po čtyřech jako medvěd, vztyčil se před ubohou dívkou a jal se jí, ó hrůzo, škrtit.
Napadená začala ječet tak pronikavě, že se příšerný Chlupáč ztratil.
Jekot naopak přilákal osazenstvo hospody. Štamgasti sice vyděšené prostitutce nevěřili ani slovo, ale stejně, pro klid duše, dům prohledali. Pochopitelně bez výsledku.
Dívku, neschopnou práce, raději poslali na kutě.
Jenže po půlnoci se Chlupáč přivalil znovu, tentokrát však rovnou do jejího pokoje!
Jenže po půlnoci se Chlupáč přivalil znovu, tentokrát však rovnou do jejího pokoje!
Ráno ji tam našli s podlitinami na krku, ukousnutou špičkou nosu, ale živou.
Takže vše dopadlo dobře, alespoň pro Jíkavce. O ostatních dámách se to však říci nedalo.
Chlupáč se totiž začal zjevovat znovu a znovu. Děsil všechny děvy v salónu, ve šmajchlkabinetech a především na dvorku, kde to kdysi zkusil poprvé.
A aby toho nebylo málo, pustil se do své hrůzné činnosti i v obdobném lidumilném podniku U Silbernáglů, kde strašil, srážel slečny ze schodů a škrábal je drápy.
Povědomí o jeho existenci nakonec proniklo ze zdí nevěstinců na veřejnost a začalo se šuškat, že Chlupáč dozajista přebývá ve Vltavě, odkud za noci vylézá.
Rovněž na důvod jeho řádění přišli sousedé brzy. Jak U Ježurů, tak U Silbernáglů totiž probíhala dříve docela jiná, bohabojnější činnost, i když také veřejná.
První hospoda se nacházela v někdejší faře kaple Svatého kříže, druhá vznikla v prostorách zrušeného kostela Svatého Jana na Zábradlí!
První hospoda se nacházela v někdejší faře kaple Svatého kříže, druhá vznikla v prostorách zrušeného kostela Svatého Jana na Zábradlí!
Tím jsme si zodpověděli otázku první.
Chlupatý duch patří patrně mezi strašidla mravokárná, chránící posvátná místa.
Chlupatý duch patří patrně mezi strašidla mravokárná, chránící posvátná místa.
Ale proč je chlupatý?
Víme, že žije ve Vltavě, jenže hastrman to není! Odkud se tedy vzal?
Víme, že žije ve Vltavě, jenže hastrman to není! Odkud se tedy vzal?
Měl bych jedno vysvětlení. Kdysi jsem kdesi narazil na popis britských vodníků typu each uisge či kelpie*, kterým v Irsku říkají také fuath, což je ovšem nepřesné.
Pod názvem fuath se totiž skrývá beznosý vodní duch mající chlupatý žlutý kožich, plovací blány, drápy a trnitý ocas!
Možná byl tento démon zanesen do Čech irskými františkány, které Pražané nazývali Hiberny (podle Hibernie - Irska) a kteří měli klášter naproti Prašné bráně. Tito Hibernové (Hybernové) prosluli například tím, že ve své klášterní zahradě poprvé v Čechách zasadili americké brambory, které se odtud rychle rozšířily do všech koutů naší vlasti.
Za císaře Josefa II. byl klášter U Hybernů zrušen, stejně jako výše zmíněný kostel Svatého Kříže či Svatý Jan na Zábradlí!
Jak vidno, jistá spojitost zde může být. Kdo ví.
Ať je to, jak chce, U Chlupatýho ducha nám včera bylo natolik dobře, že se zde hodláme seřvati i napříště!
Účast: Monika, Norbert, Vlasta, Zuza, Václav st., Oli, Lenka, Taťána a
Jarda
* Kelpie - vodní bytost žijící v nížinách Skotska. Objevuje se v různých podobách, nejčastěji však v podobě koně.
Vezme-li na sebe lidskou tvářnost, stává se statným mladým mužem. Takto může mít sex se ženami, které pak, stejně jako náš vodník, stáhne do hlubin.
Někde se ovšem zjevuje jako krásná nahá žena. Tak jej například namaloval viktoriánský malíř Herbert James Draper (The Kelpie)
Pověst radí , že identitu kelpieho mohou někdy prozradit vlhké vlasy, plné vodních řas.Kelpie je obvykle zobrazován jako černý kůň s vytřeštěnýma očima, některé příběhy jej ale naopak popisují jako vznešeného bělouše.
V Aberdeenu se tvrdí, že kelpie má hřívu tvořenou z malých ohnivých hadů, kteří se kroutí jeden přes druhého a plivou oheň a síru.
Za noci se kelpie popásá na břehu řeky či jezera jako nádherný a opuštěný hřebec.
Pokud by některého pocestného napadlo jej osedlat, kelpie s ním tryskem vyrazí k vodě, vrhne se do ní – a má-li dotyčný štěstí, jenom se důkladně vymáchá.
Jiné historky však připomínají, že kelpie si rád smlsne na mase svých utopených obětí.
Příběh o tomto démonovi si můžeme poslechnout v písni Kelpie od Jethro Tull. Slova ZDE
Hafici.cz > O psech > Australská kelpie
OdpovědětVymazatAustralská kelpie
(Australian Kelpie)
Australská kelpie je pracovní pes určený pro hlídání stád ovcí. Proto má výjimečnou výdrž a obratnost. Je zvyklá na dlouhé pochody a tvrdou, celodenní práci. Je také dostatečně rychlá, horlivá a přitom poslušná, a také velmi inteligentní, čehož se využívá i dnes v různých psích sportech, agility, ale i v záchranářských složkách. Svoje úkoly plní na sto procent a je přitom téměř neúnavná. Má vrozený instinkt pro hlídání stád ovcí, a to jak venku, tak v ohradě. Australská kelpie je také velmi odolná a vydrží dlouho bez vody. Má vyrovnanou povahu. Vůči lidem není agresivní a hodí se i k dětem. Trochu ostřejší však může být vůči jiným psům. Pokud je však dobře socializována, snese se i s ostatními domácími zvířaty, včetně koček. Pro svou oddanost majiteli je také používána jako obranný pes.
Popis australské kelpie
Není to velký pes, ale je statný, dobře osvalený a přizpůsobený pro dlouhý běh. Délka psa ku výšce je v poměru 10:9. Průměrná výška v kohoutku je u psa 46 až 51 cm, u feny 43 až 48 cm. Váha bývá mezi 21 a 31 kg. Hlava je pravidelná, úměrná tělu a trochu připomíná liščí. Barva nosu je přizpůsobena barvě těla a čenich je o něco kratší než lebka. Oči jsou mandlové, středně veliké, většinou hnědé. Pysky má australská kelpie pevné, neochablé, zuby silné s nůžkovým skusem. Uši jsou špičaté a směřují ven. Krk má silný, hřbet dlouhý a mírně klesající. Bedra jsou silná a svalnatá, hrudník hluboký, žebra vyklenutá a břicho dobře vtažené. Ocas v klidu visí, při vzrušení je vztyčen, nikdy ale nad linii hřbetu. Končetiny vyzařují sílu a energii. Australská kelpie má dvojitou srst s hustou podsadou, vnější srst chrání před vlhkem a je rovná, tvrdá a přiléhající. Na ocase tvoří štětku. Zbarvení je černé, černotříslové, červenohnědé, červenohnědé a tříslové, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré. Průměrná délka života je 12 let.
Klasifikace FCI
Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je australská kelpie zařazena do skupiny I. - Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 - Ovčáčtí psi, se zkouškou z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je AKE. Původním využitím to byl pes pro hlídání stád ovcí, dnes hlídací pes, společník, pes pro agility, tanec se psem a psí sporty.
Základní péče o psa
Australská kelpie má prakticky nevyčerpatelnou zásobu energie, proto potřebuje aktivního pána, mnoho pohybu, dlouhé procházky a hodně práce. Pokud nemá úkoly, bude se nudit, což se může projevovat změnou povahy a neposlušností. Srst nevyžaduje zvláštní péči, je nutné ji jen občas vykartáčovat, hlavně v době línání.
Zajímavostí je, že při hlídání stád zaujímá australská kelpie pozorovací polohu na hřbetě ovce.
Historie plemene australská kelpie
V 70. letech 19. století přivezli manželé Rutherfordovi ze svého rodného Skotska do Austrálie i své kolie a položili tak základ novému plemeni. Jejich kolie křížili s jinými pasteveckými psy, dovezenými z Evropy i Skotska, a tak vznikla australská kelpie, pes s výbornými pracovními schopnostmi a vysokou odolností, která je nutná pro přežití v obtížných klimatických podmínkách Austrálie. Ze začátku vznikalo několik linií, které však byly záhy sjednoceny do jedné a byly zachovány vlastnosti, pro které se australská kelpie stala jedním z nejoblíbenějších psů australských farmářů.
Tak to je buď omyl, nebo se to jméno vztahuje oparvdu ke kelpušám obecně, jsou chlupaté, mají drápy, občas se objeví jako duch a mají upřený pohled jímž lákají cokoli do svých tenat.
Web:
Vymazathttp://www.mysteriousbritain.co.uk/scotland/ross-and-cromarty/folklore/the-kelpie-of-loch-garve.html
Literatura:
McPherson, J. M. Primitive Beliefs in the North-East of Scotland. (London: Longmans, Green and Co., 1929.) Strana 61, 62, and 63.
Rhys, John. Celtic Folklore: Welsh and Manx. (NY: Benjamin Blom, 1972.) Strana 243, 244, 285 a 434.
Henderson, William. Notes on the Folklore of the Northern Counties of England and the Border. (Hendeln, Germany: Kraus Reprint Limited, 1967.) Strana 272.
Tvrdí se, že kelpie v gaelštině znamená "divoké hříbě" a že Kelpie byla jen mazlivá přezdívka feny, která se stala zakladatelkou plemene.
VymazatTak to napsal můj dvounohý přítel, a teď já.
OdpovědětVymazatKde si vyčetl takovou sprostotu, dvounohá příšero s chlupy na tváři. Já nikoho nestraším, chovám se jako australská lady. Nevěřte mu ani slovo!!!
BezDuchý dvounohý tvore, straš si ve Skotsku sám, chlupy i drápy máš taky! HAf! HaHaHAf!
S úctou Kelpie z Píseckých strání.
P.S. Dívka nezadaná, rusovláska, stáří 35 let- chcete mě?
Kelpušo, promiň. Skotové byli vždycky barbaři.
Vymazat