Tenkrát v roce 1848, když Ferdinand Dobrotivý už jako pouhý civilista díval se na Prahu jako já teď, panovala zajisté větší zima než nyní, ovšem to se psal prosinec a ne březen!
Otočil jsem se od vyhlídky a loudal se pomalu k Hradu. Právě tam, před kaplí svatého Kříže, mám rande s Bertíkem. Já a zbytek Řevu přírody, kteří jsme ještě neviděli novou instalaci Svatovítského pokladu.
Chrámový poklad pražské katedrály tvoří především utěšená kolekce tělesných pozůstatků svatých (či předmětů k nim se pojících), které jsou zabudovány do schránek různých tvarů a velikostí, umě sestrojených z pokud možno nejdražších materiálů.
Za zakladatele této sbírky můžeme považovat knížete Václava, který do své nově postavené rotundy uložil ve zlaté krabici zabalené rámě svatého Víta, aniž tušil, že se za krátko sám stane relikvií.
Moje první vzpomínka na Svatovítský poklad sahá nedlouho před rok 1960. Tehdy se ještě nalézal v takzvané Hilbertově klenotnici v nové části katedrály. Nepamatuji si však ani třpyt monstrancí či lesk herm. Zjevuje se mi jen hrůzný červený jazyk!
Jazyk Jana Nepomuckého.
Proč vlastně křesťané uctívají ostatky svatých? Není to trochu makabrózní zvyk?
Možná, ale určitě je velmi, velmi starý.
Podle pradávných, rozhodně ještě předkřesťanských představ, mohly tělesné pozůstatky výjimečné jedince nejen připomínat, ale v jistém smyslu je i nahrazovat. A především, mohly dále „nést“ svatost osoby, se kterou byly asociovány.
Tato praxe pak přešla do prvotní církve, "kdy se křesťané scházeli k bohoslužbám v katakombách na hrobech mučedníků. Později, když přestali být pronásledováni a vyšli z podzemí do chrámů, přinesli si své svaté sebou".
Druhý níkájský koncil nakonec roku 787 uzákonil nutnost přítomnosti relikvie pro vysvěcení kostela, což prakticky znamenalo, že každý chrám musel mít svůj ostatek.
---
Bertíkův poklad, část I.
---
Pokračování zápisu ze spolkové návštěvy expozice Norbertem a jeho rodinnou zrestaurovaného Svatovítského pokladu, vykonané dne 12. 3., bude následovat příště.
Jarda
Žádné komentáře:
Okomentovat