Prohledat tento blog

neděle 26. února 2012

Sofiina volba trochu jinak

Při našem seřvání U chlupatého ducha ve čtvrtek 23.2.2012 přišla Olča s anketou pro svou studijní práci. Co je horší, být neslyšící nebo nevidící? Nejsou lehké a těžké otázky, jsou jen otázky nesprávně položené. Lepší je samozřejmě mít oba smysly. Nikdy bych se nechtěl dostat do pozice, že si mám vybírat, který ze smyslů mám ztratit. Při dotazu Olči mne hned jako první napadlo, že horší je být neslyšící. Ona na to, že jsem první, kdo něco takového říká. Jenže, zde je to důležité, proč jsem to řekl. Byl jsem v kolektivu svých přátel a chtěl jsem s nimi komunikovat. Jako nevidící bych komunikovat mohl. Chyběl by mi sice oční kontakt, ale mohl bych být jejich součástí. Jako neslyšící bych byl z jejich komunikace vyřazen. Za předpokladu, že bych uměl odezírat bych mohl část komunikace sledovat, ale nevím, zda by to stačilo. Když se na to dívám znovu a zpětně, ani nyní nechci hodnotit, co je lepší a co horší. Jak již jsem výše řekl, oboje je špatné. Záleží také na okolnostech, kde se nacházím a v jakém prostředí. Pak mohu zvažovat klady svých smyslů, které mám a zápory těch chybějících.  Pokud si představím, že jsem sám na pustém ostrově, tak bych za těžší považoval být nevidící. Naopak ve společnosti svých přátel budu za těžší považovat nemoci s nimi komunikovat. Vezměme si třeba takovou hudbu. Bez sluchu budeme ochuzeni o tóny. A přitom hudba nám (i nám bez hudebního sluchu) pomáhá překonat spoustu svízelí. Vím, vidět barvy, slunce přírodu, krásné. Ale, ... .

Olčo, říkala jsi, že chceš jen tři věty. Doufám tedy, že jsem to nepřehnal. 

Václav st.

6 komentářů:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Berťas řekl(a)...
      Myslím si, že horší je být nevidící. Zatímco medicína v léčbě hluchoty postoupila přes naslouchátka a Kochlerovy implantáty mnohem dál než v léčbě slepoty. Hluchých umělců je v dějinách celá řada včetně neslyšících skladatelů, slepí bývají většinou jen hudebníci, pozorovat dění okolo sebe a neslyšet je myslím rozdíl.
      Jen na okraj znal jsem jednoho pana profesora filosofie, který se stal nepohodlným a již na konci války přišel o čich při výslechu. Celý život od 70. let věnoval své práci zahradníka v Botanické zahradě při pletí kaktusů a své lásce bylinkám, které mu dokázaly nahradit čich svou chutí.Lidé jsou vynalézaví v jakékoli situaci.
      P.S. Tři rozvinuté věty stačí! Snažil jsem se víc než Václav- co je to St.,mladý je snad ARTHUR? rozdíl mezi filosofem a právníkem, oba to okecávají , ale právník i s rozborem svého vlastního výkladu:)

      Vymazat
    2. Kupodivu existuje jeden slepý malíř. Jmenuje se Esref Armagan, je nevidomý od narození a při tom maluje v barvách objekty a krajiny, které nemůže z vlatní zkušenosti znát. Vůbec to nechápu!
      Viz: http://en.wikipedia.org/wiki/E%C5%9Fref_Arma%C4%9Fan

      Vymazat
    3. K plodné diskusi o slepotě a hluchotě jsem vyhledal jeden zajímavý dokument o slepé portrétistce. Viz: http://www.bomba.cz/video/slepa-malirka-portretu/

      Vymazat
  2. Esref se stává ikonou:
    Esref Armagan is a 54-year-old contemporary Turkish painter who has been completely blind since birth. He grew up poor and uneducated, and never had an art lesson, yet he paints detailed pictures in bright colors and 3-point perspective without assistance. For decades, Armagan was the subject of curiosity, awe, and skepticism in his native Turkey. Then in 2004, he became the subject of scientific brain studies in the United States. The astonishing results have been published in science journals, magazines, and newspapers around the globe. In 2008 the Discovery Channel aired a documentary which featured Armagan and three others with extraordinary abilities called The Real Superhumans.?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. The Real Superhumans ku zhlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=yq6p1fb9fQc

      Vymazat