Prohledat tento blog

pondělí 20. února 2012

Dobrý večer,
 jelikož ve čtvrtek jdeme na večeři, rád bych Vás upozornil na nový příspěvek na www.restaurovanikovu.cz o stolním stříbře. Je mi jasné, že je to nošení dříví do lesa, ale přeci jen abychom u tabule nezaváhali.  Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by měl určitě radost. i my ji určitě budeme mít ve čtvrtek u Chlupatýho ducha.
Berťas

3 komentáře:

  1. Bertík na svých stránkách píše o historických sadách příborů, které "obsahují pro dnešního člověka řadu nástrojů, se kterými se nikdy nesetkal a asi nesetká".
    Ale i moderní příbory se skládají z mnoha druhů, které bychom měli rozeznávat a i umět použít. Myslím, že pro nás je zbytečné zabývat se tzv.příbory překládacími, které se používají při vyšších formách obsluhy a při slavnostních příležitostech.
    I běžný jídelní příbor by nám však mohl zamotat hlavu.
    Sestává se totiž s těcho částí:
    - masový - k pokrmům (hlavním jídlům) servírovaným na masovém talíři (masová vidlička a masový nůž)
    - dezertní - k předkrmům a dezertům podávaných na dezertním talíři (dezertní vidlička a dezertní nůž)
    - rybí - k pokrmům z ryb a mořských živočichů (vidlička a špičatý lopatkovitý nůž)
    - lžíce - polévková, dezertní
    - moučníkový - k teplým moučníkům (dezertní vidlička a dezertní lžíce)
    - moučníková vidlička - na běžné zákusky a moučníky (malá, levý hrot je širší a zbroušený)
    - koktejlový - k předkrmovým koktejlům, ke křehkým zákuskům a k pohárům s většími kousky ovoce (kávová lžička, moučníková vidlička)
    - lžičky - kávová, vajíčková a kompotová (zakulacená), zmrzlinová (lopatkovitá), limonádová - barová (dlouhá), moka (malá)
    - příbor na grepy - (nůž se zaobleným ostřím, středně velká lžička, obojí s pilkou)
    - příbor na raky - (malý nůž s otvorem na rozlomení klepet a malá dvouzubá vidlička)
    - příbor na hlemýždě - (malé kleště a malá dvouzubá vidlička, přidáváme i dezertní lžíci)
    - příbor na ústřice - (malý oboustraný nůž a lžícovitá trojzubá vidlička)
    - příbor na humry - (rybí příbor a dlouhá úzká vidlička)
    - ovocný příbor - (menší než dezertní, ostrý špičatý nůž a vidlička)
    - úchytky na kukuřici (trojzubá vidlička)
    - kleště na neloupaný čerstvý chřest
    - nůž na kaviár - (zakulacený konec)

    Dobrou chuť

    Jarda

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to si nám pomohl, klidně zařaď i ty předkládací o moc víc toho není jak je vidět na obrázcích dva a tři mého článku.
    P.S. zapomněl si na univerzální příbor našeho mládí nabroušenou lžíci- Bagr vhodnou pro všechny tebou zmiňbvané příležitosti.
    Jen tak od oka jsem spočítal, že k použití výše zmíněných příborů v restauraci střední kategorie nabízející všechny zmiňované chody si musíme připravit pro jednoho stolovníka kromě degustačního husího brku cca. 50 000,- do peněženky.

    OdpovědětVymazat
  3. Bertíku, to já jenom pro pořádek, že i dnes bychom si mohli užíti stolničení tak jako v 19. století, mít na to nervy, jak píšeš peníze, a hlavně(!) čas.
    Ono vůbec s tím příborem to v globálu není tak horké, když si uvědomíme jídelní zvyklosti lidstva:
    Příborem jí totiž jen asi 900 miliónů lidí, jídelními hůlkami přibližně 1,2 miliardy lidí a 4,2 miliardy jí bez příboru tedy rukama.
    Zajímavá je ovšem Tvá zmínka o degustačním husím brku.
    Máš patrně na mysli brk, který se v antickém Římě používal k vyvolání zvracení při opulentních hostinách. Nazýval se pinna či penna a spíše se dávala přednost brku pavímu nebo kohoutímu (kromě brku bývalo k dispozici také dávidlo, nejčastěji slaný nápoj).
    Nalezl jsem několik vědeckých studií, které se zabývají praktickou aplikací brku, tedy otázkou, která část ptačího brka se do krku vkládala.
    Možná nás nepřekvapí, že převážná část anglické literatury uvádí, že hrdlo bylo brkem lechtáno (tickle). Neboť, jak logický dovozují německé prameny, používala se ta část brka, která byla pokryta peřím. Za měkký konec by se totiž brk špatně držel a ovládal!
    Francouzi ještě upozorňují na jednu z historek pocházející od Tacita, kde se píše, že císař Claudius byl otráven brkem, jehož okraje byly napuštěny prudkým jedem.
    K nahlédnutí doporučuji:
    Lewis R. Goldfrank, Neal Flomenbaum. Goldfrank's toxicologic emergencies. 8. vyd. McGraw-Hill Professional, 2006. ISBN 0071479147 (strana: 4)
    * Patrick Faas. Around the Roman table. Palgrave Macmillan, 2002. ISBN 0312239580, 9780312239589. (strana 66-67).
    Možná ještě:
    * A new and copious lexicon of the Latin language: compiled chiefly from the Magnum totius latinitatis lexicon of Facciolati and Forcellini, and the German works of Scheller and Luenemann. J.H. Wilkins and R.B. Cater, 1838. (strana 665)
    A kdyby nestačilo:
    * Corrado Augias, A. Lawrence Jenkens. The secrets of Rome: love & death in the eternal city. Rizzoli Ex Libris, 2007. ISBN 0847829332, 9780847829330.
    * Richard Dargie. Rich and Poor in Ancient Rome. Black Rabbit Books, 2005. ISBN 1583407227, 9781583407226.
    * Maguelonne Toussaint-Samat. A history of food. Wiley-Blackwell, 1994. ISBN 0631194975, 9780631194972. (strana 270)

    Jarda

    OdpovědětVymazat