Prohledat tento blog

středa 26. září 2012

Bylo nebylo neboli Bula


V těchto dnech si připomínáme kulaté výročí vydání Zlaté buly sicilské, písemnosti, jejíž význam byl v průběhu uplynulých 800 let přetvořen takřka do podoby mýtu.
Tři listiny, ze kterých se skládá, bývají označovány za "nejhlavnější a nejdůležitější státoprávní dokument, kterým získal český vladař dědičný královský titul." (E.Drašarová)

Jenže ...
Jenže Zlatá bula sicilská byla vystavena ve prospěch již dědičného českého krále Přemysla Otakara I. 
Ano, čtete dobře - ve prospěch dědičného krále! 
Otakara totiž korunoval na dědičného českého krále už roku 1198 římský král Filip Švábský. Dědičný titul Otakarovi roku 1203 potvrdil i Ota IV. Brunšvický, císař Svaté říše římské, a o rok později i papež Inocenc III.
Ostatně dědičný královský titul obdržel od císaře Fridricha Barbarossy už Otakarův otec Vladislav II. Ten jej však svou vinou, díky nerespektování dohod a ujednání, neudržel.

Jinde se můžeme dočíst, že císař Fridrich II. Štaufský tak odměnil věrného českého spojence, který jej prosadil na trůn přes odpor vzdorocísaře, čímž ustálil poměry v Českém království. 

Jenže...
Jenže Bulu vydal 26. září roku 1212 teprve sedmnáctiletý, sice zvolený, leč stále jen kandidát na titul římského krále (imperator electus) Fridrich Roger, v tu dobu fakticky pouze král Sicílie během krátké zastávky v Basileji na své dobrodružné cestě za stále ještě nejistým říšským titulem. 
Proto byly písemnosti stvrzeny výhradně pečetí sicilskou, neboť Fridricha ratifikovali jako krále německého až při prosincové schvalovací volbě ve Frankfurtu a následné korunovaci v Mohuči.

Také význam Zlaté buly musel být současníky vnímán jen jako dočasný.

Původně totiž Bula směřovala proti Otakarovu nejstaršímu synovi Vratislavovi, kterého na popud Dětřicha Míšeňského potvrdil dne 18. května 1212  císař Ota IV. Brunšvický za vyvoleného krále, když předtím bylo formálně odňato české léno jeho otci, kterýžto fakt se však po korunovaci Fridricha II. 9. prosince téhož roku stal bezvýznamným.

Sám Přemysl Otakar I. nejenže nenechal žádnou z basilejských listin nikdy konfirmovat, ale minimálně dvakrát jednal v přímém rozporu s jejími privilegii.
Na stránkách Středověk se píše: "On ani nikdo další v mužském pokračování jeho dynastie, nikdy nepoužil listiny pro potřeby nástupnictví. Města a majetky uvedené v další souběžně vydané listině Otakar nikdy nevymáhal, nespravoval a ani nepoužil (třeba coby zástavu), císařské sněmy dle předpisu ve vlastní Bule neobjížděl, ale držel se při svém rozhodování nadále momentální potřeby. Třista bojovníků nikdy nevyslal, ba ani třista marek (třeba v roce 1220 by se to slušelo) císaři neposkytl."

Po jeho smrti listiny ležely téměř sto let zapomenuty ve svatovítském skriptoriu a již nejbližší nástupce Přemysla Otakara I. byl ustanoven na trůn zcela odlišnou procedurou, než jakou privilegium popisuje.

Na čas zmizela Bula z povrchu zemského (hledala se roku 1306 kvůli přemyslovským princeznám), až teprve Karel IV. ji nalezl ve vídeňských análech a pomocí velkého fabulátora Přibíka Pulkavy z Radenína jí propagandisticky využil.

Od té doby se Zlatá bula sicilská začala posouvat do krajin bájí.
Až teprve modernější historici jako prof. Josef Žemlička či zvláště prof. Wihoda  k ní zaujali střízlivější postoj.

Jarda

pátek 21. září 2012

O alkoholu

Ten enzym to s námi myslí dobře. Jmenuje se alkoholdehydrogenáza (ADH) a zbavuje nás vypitého alkoholu tak, že jej přetvoří na acedaldehyd, ze kterého dále jiný enzym udělá něco, s čímž už si náš organismus poradí. 
Potíž je ale v tom, že se tahle hodná a přičinlivá ADH snaží odbourávat alkohol každý, tedy i sám o sobě neškodný metanol. V bohulibé snaze vyčistit naši krev jej ovšem rozkládá na jedovaté látky a to je, přátelé, průšvih. Taková kyselina mravenčí například nevybíravě zničí buňky sítnice a poškodí zrakový nerv, a to nemluvím o formaldehydu a jiných nechutnostech!
Jak říkají Rusové: mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.

Možná tomu nebudete věřit, ale bývaly doby, kdy na Zemi alkohol neexistoval.
Gen pro produkci alkoholu získaly jeho výrobci - kvasinky teprve před 70 miliony let. 
Je to divné. Stovky milionů let obývaly planetu a alkohol nepotřebovaly. 
Co se stalo před 70 miliony let tak zásadního, že své zavedené zvyky změnily?
Podle biochemika z americké University of Florida Stevena Bennera se právě v té době na Zemi objevily rostliny, které rodily dužnaté ovoce bohaté na cukry. Na tyto dobroty si brousil zuby kdekdo. Jedině kvasinky však objevily důmyslný trik, jak ostatním náruživcům vytřít zrak. Přeměnily totiž značnou část cukrů z ovoce na alkohol, a tím získaly nakvašené plody jen pro sebe. Pro ostatní organizmy se totiž stalo ovoce nepoživatelné - bylo otráveno alkoholem. 

Je pravda, že později přišli na chuť alkoholu i jiní požitkáři: mušky, papoušci, sloni - a samozřejmě lidé.
Objev pivních džbánků pocházejících z pozdní doby kamenné dokazuje, že záměrně fermentované nápoje existovaly už někdy kolem roku 10 000 let př.n.l.

Jenže...
Jenže kvašením (fermentací) vína, medu či obilného sladu můžeme dosáhnout koncentrace alkoholu maximálně 16%, po té se totiž kvasinky vzniklým ethanolem otráví a místo alkoholu dostaneme tak nanejvýš vysoce procentní ocet.
K silnějším nápojům tudy cesta nevede a starověké civilizace proto tvrdý alkohol vůbec neznaly.

Pokud chceme dosáhnout koncentrace vyšší, musíme alkohol alespoň částečně odseparovat od vody. To se provádí destilací, čili využitím toho, že se etanol vaří při nižší teplotě než voda, konkrétně při 78 °C.

Jako první prý destilovali alkohol Číňané. Záznam z roku 670 n.l. uvádí, že dosáhli koncentrace 80%. K témuž se dopracovali Arabové, ti ale až v 9. století. Od Arabů umění pálení kořalky převzali v průběhu křižáckých válek křesťané.

Tehdejší alchymisté a mágové počínaje dominikánem Albertem Magnem (1200-1280), přezdívaným též doctor universalis, přes Raymunda Lulla (asi 1235-1315) až po Thaddea Florentina (1223-1305) založili svou pílí a umem hvězdnou tradici evropských destilátů.

Jenže ...
Jemže už Aristoteles v díle Meteorologica popisuje destilaci slané vody na sladkou a píše o "vznětlivých vinných výparech" - což může být jedině 45% a více procentní alkohol. Zdá se však, že si tento vynález ponechal jen pro svou potřebu a inspiraci.

Za nejstarší dodnes konzumovaný destilát se pokládá whisky. Písemné prameny se o tomto nápoji zmiňují již v roce 1494, kdy se v záznamech skotské státní pokladny objevila výmluvná položka: "osm bollů (stará váhová míra) sladu pro bratra Johna Cora na výrobu silného alkoholu"
Kořeny má však whisky mnohem hlubší, byla vyráběna prokazatelně ve 13. století a možná i o století dříve - tedy v době křižáckých výprav!

Lidé náhle zjistili, že vypálit lze téměř cokoliv. Pálilo se obilí, ovoce, řepa, kukuřice atd. apod. Časem se objevily první likéry, v lihu macerované byliny nebo ovoce.
V polovině 16. století holandský lékař Sylvius jako první předestiloval čistý laboratorní líh s bobulemi jalovce a vynalezl gin. Ve Francii destilovali víno a objevili koňak, Poláci a Rusové obdařili svět vodkou.

A pak se připojila Amerika a dala světu zařízení zvané bar a také první míchané drinky.
Harry Schrämli ve své fenomenální knize Das grosse lehrbuch der bar píše: "Za nejstarší míšený nápoj počítám julep (míchaný alkoholický nápoj na bázi máty peprné). Zmínku o něm jsem našel v jedné kuchařské knize z roku 1540." (Alexander Mikšovic, Bar - provoz a produkt.)

Ale Amerika nám dala ještě něco jiného - rum.
První informace o jeho pálení pocházejí z roku 1647, kdy Richard Ligon ve své knize popsal život na Barbadosu.
Místní otroci na plantážích si tam totiž z melasy (zbytek po vycukernění třtiny) zkvašením vyráběli alkoholický nápoj.  Ten byl později destilací zbavován nečistot a koncentrován – a pravý rum byl na světě.

Jenže...
Jenže tento rum není rumem, který v Čechách tak rádi konzumujeme!
Náš tuzemský rum je jiný a vznikl díky tomu, že Rakousko-Uhersko v 19. století nemělo zámořské kolonie a dovážené rumy z cukrové třtiny byly velmi drahé. Kontinentální blokáda za napoleonských válek pak způsobila, že surovina pro jejich přípravu se stala nedostupnou. Likérníci proto hledali způsob, jak z domácích materiálů vyrobit nápoj připomínající rumy z Karibiku. Výsledkem byl rum z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí.
 Dnešní tuzemský rum se prý ale z brambor nevyrábí.

Zato vodka se z brambor vyrábět může. Ovšem nejkvalitnější je ta pálená ze žita. K pálení však lze využít i pšenici, kukuřici a krom zmíněných brambor i melasu. Při produkci vodky nejde totiž o zachování chuti výchozí suroviny, jako je tomu např. v případě slivovice, důležitější je spíše všechny chutě úplně odfiltrovat. Dobrá vodka se právě vyznačuje zcela neutrální chutí.

Tak si to, řevové, shrňme: 
Před 70 milióny let  kvasinky prvně vyrobily alkohol, minimálně 12 000 let jej člověk zušlechťoval a před týdnem v České republice vyhlásili prohibici.

Na zdraví, přátelé !!!

Jarda

čtvrtek 20. září 2012

Pes Hanibal, smutní lidé a rokenrol s Armádou spásy

Pan Krobot a úplně všichni z Dejvic nám včera předvedli zase jiné divadlo: pomalé, takřka bez replik, zato s hudbou, podivnými tanci a smutným psem.
Jako bychom drželi v ruce skleněnou kouli, v níž sněží na finské předměstí. Jako bychom drželi sám život, který se změní, když jím zatřepeme.
Možná opravdu máme naději!

Účast: Jitka, Zdeněk, Vlasta, Honzík, Zuza, Artur, Šárka, Taťána , hosté (6) a
Jarda 
____

MUŽ BEZ MINULOSTI
Dejvické divadlo 19. 09. 2012

Autor: Aki Kaurismäki 
Scéna a kostýmy: Andrej Ďurík, 
Dramaturgie: Karel František Tománek, 
Hudba a hudební nastudování: Marek Doubrava, 
Pohybová spolupráce: Kristýna Lhotáková

Divadelní adaptace a režie: Miroslav Krobot


Hráli: David Novotný, Martin Myšička, Ivan Trojan, 

Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík, Václav Neužil, Pavol Smolárik, 
Tatiana Vilhelmová, Johanna Tesařová, Lenka Krobotová , 
Klára Melíšková, Simona Babčáková / Petra Hřebíčková, 
Martha Issová, Jana Holcová, Zdeňka Žádníková Volencová a další
Premiéra: 21.01.2010

středa 19. září 2012

Divadlo se Řevem přírody v listopadu


Vážená a milá divadla a dividla!

Ve čtvrtek 29. 11. 2012 od 19:00 hod hraje Klicperovo divadlo z Hradce Králové v Divadle v Dlouhé Figarovu svatbu.
Lístek stojí 320 + 10 = 330 Kč.
Kdo chce jít s námi, dejte vědět nejpozději do pondělí 1. 10.!!!
Pošlete také penízky na konto 53246071/0100, ze kterého budu platit lístky.
Nezapomeňte uvést na příkaz vaše jméno
Máme rezervováno 30 lístků ve 4. až 6. řadě.
Přednost budou mít ti, kteří se ozvou dříve.

Představení vypadá lákavě - http://www.i-divadlo.cz/divadlo/klicperovo-divadlo/hodnoceni, http://www.klicperovodivadlo.cz/figarova_svatba.htm.

Těšte se, my se také těšíme.

Táňa 

pátek 14. září 2012

Maximální minimum pro Maxe


V předvečer první české prohibice (lat. prohibitio – zákaz) sešli jsme se pospolu v branické pizzerii Mosquito.
Předním bodem programu našeho zářijového seřvání (13.9.) bylo provolání slávy novému řeváčkovi Maxmiliánovi* (z latinských jmen Maximus a Aemilianus), jakož i jeho rodičům a prarodičům, z nichž zástupkyně posledních, Monika, dala pokyn i prostředky k zapití téhož rituálním spolkovým nápojem Fernetem (alkoholický bylinný likér, vyráběný ze čtrnácti bylin macerovaných po řadu měsíců v lihu).
Jak se později ukázalo stal se tento panák maximálním minimem tvrdého alkoholu, jejž bylo nám lze na nějaký čas požíti a užíti.

Účast: Monika, Jitka, Zdeněk, Zuza, Václav st., Taťána a
Jarda

* První nositel tohoto velkolepého jména Maxmilián I. vládl v letech 1493 - 1519 jako německý král a římský císař.