Prohledat tento blog

sobota 31. prosince 2011

PF2012

Řevové pospolu

Sešli jsme se včera naposled v tomto předposledním roce lidstva.
A bylo nás poměrně dost.
Až na výjimky dorazili zástupcové snad všech rodinných klanů našeho spolku.

Summa:
  • Táňa rozdala vstupenky na únorové divadlo
  • Jarda oficiálně poděkoval Václavovi st. za excelentní právní zastupování řevského webu ve věci údajného porušení autorských práv autorů zde kdysi uveřejněných obrázků. Václav prokázal nesmyslnost obvinění a vyhrál ve všech bodech !!!
  • Olinka podarovala jednoho každého člena spolku pestrým párem teplých ponožek, jí upletených
  • Alenka se uvolila zařídit pro Řev přírody návštěvu expozice Svatovítského pokladu, na jehož restauraci se v nemalé míře podílela Bertíkova firma 
  • Bertík též představil projekt kalendáře, kde měsíc vždy začíná pondělkem
  • Václav v krátkosti poreferoval o své plavbě na Nikodémově memoriálu
  • atd. apod. - možná jsem něco pominul, neboť to, co se probíralo na opačném konci stolu, nemuselo se ku mně donésti (lze doplnit v komentářích)
  • obsluha, pokrm, jakož i nápoje bez chyby

Účast: Jitka, Zdeněk, Jan, Ludmila, Rudolf, Václav st., Alenka, Olinka, Norbert, Vlasta, Karel, Táňa a Jarda

pondělí 19. prosince 2011

Divadlo se Řevem přírody v únoru

Vážená a milá divadla a dividla!

Dne 14. 2. 2012, v úterý, od 19:00 hod hrají v Divadle v Dlouhé Lásku a peníze
(více na www.divadlovdlouhe.cz). Lístek stojí 320 + 10 Kč.
Kdo chce jít s námi, dejte vědět nejpozději do středy 21. 12. !!!
Pošlete pak penízky na konto 53246071/0100, ze kterého budu platit lístky.
Nezapomeňte uvést na příkaz svoje jméno.
Máme rezervováno 30 lístků ve 3. až 5. řadě.
Přednost budou mít ti, kteří se ozvou dříve.

Pohodový čas předvánoční

Táňa

pátek 16. prosince 2011

Starý pan Vánoce a cesta kolem času

Čas leží u našich nohou jako rybník plný ryb. Ty ryby jsou národy a světy ukryté pod zčeřenou hladinou událostí. Jaký však vítr vytváří vlny let? Co určuje jeho směr a sílu?

Tentokrát jsme s Táňou zamířili na Staroměstské náměstí s vysokým vánočním smrkem oděným do světel a stříbra. Vlevo stály jesličky, vpravo mohutné pódium, kolem dokola červené velestánky a lidi sem a lidi tam.
Prodírali jsme se tím zástupem a tuhle nám nesli noviny, radujme se, a támhle zase chtěli do Betléma, dudlajdá. Voněl punč a trdelníky.
Proti večernímu nebi zvedaly se věže Týnského chrámu, krásné pouhou svou přítomností. Staré a trpělivé. Kolik už podobných mumrajů asi viděly?
A tehdy mě to napadlo. Taková hloupost: Kdy vlastně se začaly slavit Vánoce?

Stalo se módou zasvěceně hovořit o tom, že vánoce původně bývaly pohanskými svátky. Keltský slunovrat, římské Saturnálie, oslavy zrození Nepřemožitelného Slunce (dies natalis Solis Inuicti), které zavedl roku 274 císař Aurelianus, to vše a i jiné starší kulty prý křesťanským vánocům předcházely. Kdo ví?
Začátkem 19. století pan Alexander Hislop v knize The Two Babylons psal, že už královna Babylonu Semiramis nařídila tehdejšímu světu, aby oslavoval narození jejího syna Tamuze, který byl počat Duchem a stal se “bohem Slunce”, tedy Baálem. Lidé v době zimního slunovratu uctívali obrazy Semiramis, královny nebes, s dítětem mužského pohlaví v náručí. Současně také pekli různé koláče či sladkosti, které spolu s ovocem a pochodněmi zavěšovali na stromy. Hle, první vánoční stromečky!
Ovšem prorok Jeremiáš proti nim tehdy velmi horlil: "Toto praví Hospodin: Neučte se cestě pronárodů a neděste se nebeských znamení, i když se jich děsí pronárody.To, čím se řídí národy, je pouhý přelud, dřevo poražené v lese, výrobek přitesaný řemeslnou rukou.Krášlí jej stříbrem a zlatem, hřebíky a kladivy upevňují, aby to nebylo vratké.” (Jr 10:3)
Často je v souvislosti s původem Vánoc také zmiňován perský bůh slunce Mithra, jehož uctívání začalo v římské říši již před Kristem a kterého široce zpopularizovali římští legionáři.
Historik C.E.Olmstead napsal: “Mithraismus přijal formu tajemného náboženství, s propracovanými zákonitostmi a obřady. Přišel do starověkého římského světa asi r. 75 př. Kristem., a za 200 let se dostal do pozice hlavního konkurenta křesťanství.
E. Royston Pike k tomu dodává: „První dnem týdne byla mithraistická neděle již dříve, než se stala křesťanskou, a 25. prosince byly Mithrovy narozeniny.“ (Encyclopedia of Religion, Art. Mithraism.)
Zdá se to být jasné, jak uzavírá historik Gaston H.Halsberghe: „Autoři, se kterými jsme konzultovali toto téma, souhlasně přiznávají vliv pohanského svátku užívaného k uctění Deus Sol Invictus dne 25. prosince – Natalis Invicti – na křesťanské svěcení vánoc. Tento vliv je příčinou přijetí data 25. prosince za datum narozenin Krista, které bylo některými doposavad slaveno v den Epifanie, tj. 6. ledna. Svěcením narozenin boha Slunce, které bylo provázeno rozžeháváním světel a pochodní zároveň s ozdobováním větví a malých stromů, zotročilo stoupence tohoto kultu do té míry, že dokonce i tehdy, když byli obráceni křesťanstvím, nepřestávali oslavovat svátek narození boha Slunce.“ („The cult of Sol Invictus“ ; 1972, str. 174)
Jenže...
Jenže například Thomas Talley ve své knize The Origins of the Liturgical Year (Původ liturgického roku) tvrdí, že císař Aurelián zavedl svátek narození nepřemoženého Slunce ve snaze dát nový život – znovuzrození – umírající Římské říši. Je mnohem pravděpodobnější, jak se Talley domnívá, že císařův čin byl odpovědí na vzrůstající oblibu a sílu katolického náboženství, které 25. prosince slavilo Kristovo narození, spíše než že by to bylo naopak.
Neexistuje žádný důkaz, že Aureliánův svátek předcházel svátku Vánoc, a je to další důvod pro to věřit, že ustanovení tohoto svátku – který si nikdy nezískal podporu lidu a brzy zaniknul – byla snaha dát pohanský význam datu, které již bylo významné pro římské katolíky.
Pokud se tedy Kristovo narození slavilo nezávisle na slunečních kultech, jak se dospělo ke konkrétnímu datu, když Evangelia o něm nic přesnějšího neříkají?
Tak například Marian T. Horvat upozorňuje, že raný křesťanský traktát De solstitiia zaznamenává tradici archanděla Gabriela, který se zjevil Zachariášovi v chrámu, když sloužil jako kněz na Den smíření (Lk 1:8). To umisťuje početí Jana Křtitele do doby Svátku stanů na konci září, jak řekl archanděl Gabriel (Lk 1:28), a jeho narození o devět měsíců později do doby letního slunovratu.
Protože Lukášovo evangelium prohlašuje, že archanděl Gabriel se zjevil Panně Marii v šestém měsíci po početí Jana Křtitele (Lk 1:26), početí Krista je tím umístěno zhruba do doby jarní rovnodennosti, tj. do doby židovských Velikonoc na konci března. Jeho narození by tedy připadalo na konec prosince, na dobu zimního slunovratu.
Spolehlivost těchto dat založených na tradici a Písmu svatém je potvrzena nedávnými důkazy ve svitcích od Mrtvého moře, jejichž autoři se velmi zabývali daty v kalendáři, jež byla důležitá pro stanovení, kdy se mají slavit svátky podle Tóry. Data nalezená ve svitcích umožňují zjistit rotující službu kněží v chrámu v době Starého zákona a s určitostí ukazují, že Zachariáš sloužil v chrámu jako kněz v září, čímž je potvrzena tradice rané Církve.

Takže si to shrňme. Za prvé tu máme Vánoce jako převzaté a upravené oslavy slunovratu, s kteroužto praxí měla tehdejší křesťanská církev již poměrně bohaté zkušenosti, za druhé pak Vánoce jako původní křesťanský svátek narození Ježíše Krista.
Když se nad tím vším zamyslíte, možná vám přijde divné, stejně jako mně, proč by měli křesťané slavit slunovrat až 25. prosince, když každý ví a věděl, že nastává 21. nebo 22. prosince? Ostatně i ony výše zmiňované Saturnálie končily ve starém Římě už 23. prosince.
Na druhou stranu je ovšem nepochybné, že kult slunce měl na křesťany silný vliv, ostatně už Starý zákon označuje očekávaného Vykupitele jako "slunce spravedlnosti" (Mal 3:20) a v Novém Zákoně se sám Kristus nazývá "světlem světa" (J 8:12).
Z toho vyplývá jedno elegantní řešení, které dává za pravdu všem spekulacím:
Vánoce jako liturgický svátek fakticky vznikly v Římě kolem roku 330. Podkladem k nim bylo výročí skutečného narození Páně dne 25. prosince, avšak již od počátku vstřebávaly do sebe oblíbené rituály a praktiky nejen tehdy aktuálních slunečných kultů, ale i magické zvyklosti různých posléze pokřtěných národů.

Ale ať už se zrod Vánoc přihodil jakkoli a kdykoli, každopádně se mezi něj a nás položila taková masa času, že obejít ji kolem dokola dokázal by snad jen blázen či básník.

Ještě jednou jsem pohlédl na Týnské věže a opět se otočil k náměstí. Ani jsem se nedivil té změti hluků, hlav  s červeně blikajícími santovskými čapkami, rukou obtížených taškami, křiku a front u občerstvení. Nedivil jsem se olbřímým bilboardům, jiskřivým reklamám a pozlátkovým výkladům stále stejných obchodů, kolem nichž jsme s Táňou procházeli směrem k řece.

Kdysi v tomto siném měsíci prosinci lidé tiše vyčkávali, zda světlo ráčí prosiněnti (probleskouti) dlouhou nocí. Prosili za něj, a ta naděje jim byla darem, jako zlaté prasátko dětem, které vydržely.
Jenže ve světě, který září do vesmíru mocnou energií pokroku, by to byla hloupost.

Odbočili jsme z Pařížské třídy a chodců ubývalo. Minuli jsme Židovský hřbitov a u Rudolfína už zůstaly ulice prázdné. Vešli jsme na nábřeží a tam zády k nám seděl na lavičce starý pan Vánoce a jeho shrbená záda s velikými zelenými křídly se otřásala. Běželi jsme k němu. Podíval se na nás a v očích se mu třpytily slzy. Pane, vy pláčete?
A pak jsme to uviděli.
Starý pan Vánoce se smál!

Jarda

pondělí 12. prosince 2011

Objednávka Möhwaldovy boudy

Ahoj Karle a všichni na Mejwaldce!

Rádi bychom u Vás oslavili Jardovy šedesátiny a Zdeňkovy sedmdesátiny.
Zatím to vypadá nadějně.

Prosíme o ubytování se snídaní od 8.6. do 10.6.2012 (pá-ne).
Pokojíčky bychom obleželi takto:
č.0: Jakub + Táňa Šmejkalovi 2,5x
č.1: Václav a Zuzka Pátkovi 2x
č.2: Kocourková Lenka a Kateřina 2x
č.3: Malá Olga
č.4: Hanka Trenčanská, Honzík Svoboda, Ema a Adélka, 2x dospělí + 2x děti – jenom so-ne
č.10: Jarda + Táňa Šmejkalovi 2x
č.13: Dlouzí Karel, Zuzana, Marek, Šárka, 2x dospělí + 2x děti
č.14: Kocourkovi Zdeněk a Jitka 2x

Pokud by to šlo, podrž nám ještě pokojíčky 7, 8, 9, kdyby se ještě někdo rozhoupal.

Ze soboty na neděli prosíme bloknout Bažinu.

Pokud je to pro Tebe lepší, obešlete nás nějak zavčas woschery.

Děkujeme, moc všechny pozdravuj a mějte se krásně adventně.

S pozdravem,

Táňa

-----------------

Ahoj,
termín je zarezervován, poukazy pošlu na jaře.
Hezký svátky

Karel

středa 7. prosince 2011

Divadlo se Řevem přírody v lednu

Vážená a milá divadla a dividla!

Tak už divadlo v příštím roce 2012.
Dne 16.1., v pondělí, od 19:30 hod hrají v Divadle v Celetné Cyrana.
Máme zarezervováno 14 lístků.
Přihlásili se:
Šmejkalovi J+T 2x
Šmejkalovi J+T+j 2x
Lachovi 2x
Pátci asi? 2x
Riegelovi 2x
Kocouři 2x
Zuzka Dlouhá 2x.
Lístek stojí 290 + 10 = 300 Kč.
Penízky na lístky posílejte, co nejdříve, na konto 53246071/0100.
Nezapomeňte uvést na příkaz svoje jméno.

Krásný čas adventní.

Táňa

pondělí 5. prosince 2011

Výsledky 2.ročníku Řevského bowlingu

Panové s napětím sledují "hod" Emy
Zdeněk s Evou před svými hody
V neděli 4. prosince 2011 jsme se sešli v poměrně hojném počtu na 2.ročníku Řevského mistrovství v bowlingu. Nejpočetněji byly zastoupeny rodiny Svobodovic a Rieglovic. Z hlediska úspěšnosti bodů naházených jednotlivými rodinami by vyhráli Rieglovi zastupovanými oběma Monikami, Bertíkem a Petrem. Za Svobodovic házel jen Honzík a kutálela Emička. Nicméně jí sražené kuželky vzbuzovaly největší ohlas. To když koule dokázala srazit kuželku a vracela se zpět. Obdivuhodný výkon zaznamenala i Eva od Pešlů, které se jediný stroke podařil, když házela za svého Tomáše. Co se týče ostatních závodníků, tak zaujali dva Tomáši od Koubských. Karlové totiž hráli pod pseudonymy svého syna resp. bratra. Co tím zakrývali nevím, z dosažených výsledků se mohli radovat snad jen z rychlosti vysílaných koulí. Panové, rychlost valící se koule není vše. O tom by vám mohla vyprávět Ema. Překvapivě velmi uspokojivých výsledků dosáhla Táňa, která porazila Jardu, přestože Jarda dokázal dvakrát za sebou srazit všechny kuželky na první pokus. Zdeněk hájící početných rod Kocourků byl osamocen a asi to způsobilo jeho slabší koncentraci. Celému klání pak ještě přihlíželi Hanka s Adélkou, Zuzka, Vlasta a Ludmila zachraňující účast za Lachy. Omluva těchto dam v soutěži byla řádně potvrzena přítomnými doktory.

Nelze nezmínit, že někteří soutěžící se domnívali, že důležité je se zúčastnit. My se závodním duchem jsme názoru jiného. Proto je mi radostí vyhlásit oficiální výsledky:
Vítězem se stal Honzík se skórem 125 bodů. Na druhém místě se umístila Táňa se 101 body. Třetí s 95 body skončil Václav st. (autor tohoto postu a ředitel soutěže). Nejvíce stroků zaznamenal Tomáš (jediný pravý toho jména), když mu s jedním ze třech pomohla právě Eva.

Dovolte mi, abych současně všem soutěžícím dodatečně poděkoval za bezproblémový průběh soutěže a dodržování pravidel Fair Play. To, jak se soutěžící dokázali radovat nejen z vlastních úspěšných hodů, ale i z hodů svých soupeřů, svědčí o velmi vysoké morální kvalitě všech soutěžících. Již nyní se těším na příští ročník.

Václav st.

pátek 2. prosince 2011

Divadlo se Řevem přírody v lednu ?

Milá dividla !

Jak by to s Vámi vypadalo?

Chtělo by se Vám do Divadla V Celetné 9.1. na Havrana nebo 16.1. na Cyrana?

Mrkněte na www.divadlovceletne.cz .

Kolik lístků a na jaké představení?


Nedaří se mi probojovat do Dejvického.

Tady máme políčíno na Muže bez minulosti, ale na něj zatím nedávají hromadky

a na Wanted Welzl, ale ten vychází pořád nešikovně o víkendech.

Do Dlouhé půjdeme v únoru na Faidru nebo na Lásku a peníze,

jak to bude vycházet termínově.


Potřebuji rychlou reakci, abych věděla, zda to budu v lednu řešit hromadně nebo jako miniakci.

Prosím o odpověď do nedělního večera.


Krásný čas adventní,


Táňa

čtvrtek 1. prosince 2011

Víno od Šilinků

Vínečko z Pavlova jest k vyzvednutí.
Jste očekáváni na Žvahově.
I přes víkend jsme střídavě doma.

Těšte se...

Táňa